agencja pracy

Linki do mediów społecznościowych

Porady i wskazówki

treść strony

Jak napisać CV

Dobrze napisany życiorys może mieć duży wpływ na znalezienie wymarzonej pracy. W CV musimy przedstawić umiejętności i kwalifikacje w taki sposób, aby zainteresować swoją osobą potencjalnego pracodawcę. Dlatego poza treścią warto też popracować nad jego oprawą graficzną, by przyciągnęła ona uwagę rekrutera. Należy przy tym pamiętać, że aby było ono zrozumiałe i zostało chętnie przeczytane, nie należy przesadzić z „fantazyjnym” projektem czy ozdobnikami. Podstawą CV jest przekazanie w jak najbardziej przystępnej i profesjonalnej formie informacji o nas, dlatego też powinno być ono: estetyczne, przejrzyste i logiczne dla pracodawcy.

W dokumencie powinny się także znaleźć następujące informacje:

 • dane osobowe (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zameldowania, numer telefonu i adres e-mail),
 • wykształcenie (kolejność ukończonych szkół należy podawać zaczynając od tej ostatnio ukończonej do pierwszej),
 • kursy i szkolenia (ważne są tematy oraz to, kiedy i gdzie odbyły się szkolenia/kursy),
 • doświadczenie zawodowe (kolejność miejsc pracy należy podawać od ostatniego, z krótkim opisem obowiązków na poszczególnych stanowiskach),
 • umiejętności (znajomość języków obcych, prawo jazdy, obsługa komputera, znajomość obsługi urządzeń i maszyn itp.),
 • zainteresowania (dobrze jest, kiedy zainteresowania powiązane są z przyszłą pracą),

Warto też dołączyć do niego swoje zdjęcie (ważne, aby miało ono charakter formalny i było w miarę aktualne).

CV powinno składać się z jednej, a maksymalnie dwóch stron i – co najważniejsze – musi zawierać tylko prawdziwe informacje, które potem rekruter łatwo zweryfikuje, oraz najważniejsze fakty, które mogą zrobić wrażenie na pracodawcy.

Dobry list motywacyjny

Coraz częściej oprócz CV od kandydatów wymaga się także dołączenia do dokumentów aplikacyjnych listu motywacyjnego, który powinien być uzupełnieniem naszego życiorysu. Należy w nim zawrzeć wszelkie informacje, które naszym zdaniem zaciekawią przyszłego pracodawcę i przedstawią nas jako odpowiednią osobę na oferowane stanowisko. Pamiętajmy jednak – list motywacyjny to nie przekopiowanie CV, a rozwinięcie zawartych w życiorysie wiadomości. Dzięki niemu możesz przybliżyć swoją osobę rekruterowi i pokazać się z trochę mniej formalnej strony.

List motywacyjny powinien być napisany w sposób konkretny i rzeczowy, z wyraźnie zaznaczonymi akapitami.

Powinien składać się z trzech części:

 1. Wstępu mającego na celu przykucie uwagi osoby, która będzie czytała naszą aplikację. Powinien on zawierać takie elementy jak nazwa miejscowości, data, nasze dane, adres firmy oraz nazwisko osoby prowadzącej rekrutację, a także nazwę stanowiska, o które się ubiegamy.
 2. Części zasadniczej, która jest uzasadnieniem naszej aplikacji i ma na celu zaprezentowanie swojej osoby w taki sposób, by zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną. Powinniśmy wyjaśnić w niej motywy podjęcia pracy, podkreślić aspekty naszej kariery, które mogą mieć wpływ na decyzję potencjalnego pracodawcy, oraz korzyści, jakie może on uzyskać z zatrudnienia nas. Ta część listu motywacyjnego musi odnosić się do konkretnego stanowiska lub firmy, do jakiej aplikujemy i nawiązywać do wymagań zawartych w ogłoszeniu, na które odpowiadamy.
 3. Zakończenia, które powinno zawierać prośbę o bezpośrednie spotkanie, numer telefonu i godziny, w jakich jesteśmy osiągalni, a także podpis własnoręczny i komputerowy, jak również spis załączników, jeżeli takowe istnieją.

Rozmowa kwalifikacyjna

Kiedy nasze CV spodoba się pracodawcy, najprawdopodobniej zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Należy pamiętać o tym, że powinniśmy się do niej starannie przygotować, bo to spotkanie będzie decydujące w kwestii otrzymania przez nas zatrudnienia lub odrzucenia aplikacji. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, o co możemy zostać podczas niego zapytani. Dobrze byłoby zdobyć jak najwięcej informacji na temat firmy, w której będziemy odbywać rozmowę kwalifikacyjną. Nie powinniśmy zapominać także o odpowiednim wyglądzie. Nasz strój powinien być elegancki, a zarazem skromny i schludny. Na rozmowie musimy postarać się opanować nerwy, być stanowczym, mówić wyraźnie i konkretnie.

Poniżej zamieszczamy popularne pytania, które najczęściej zadawane są na rozmowach kwalifikacyjnych:

 • Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?
 • Dlaczego powinniśmy wybrać właśnie Pana/Panią?
 • Lubi Pan/Pani pracować sam/sama czy w grupie?
 • Czy wie Pan/Pani, czym zajmuje się nasza firma?
 • Czy ma Pan/Pani jakieś sukcesy zawodowe?
 • Co było Pana/Pani największą porażką?
 • Co jest Pana/Pani celem zawodowym?
 • Co może Pan/Pani wnieść do naszej firmy?
 • Proszę wymienić swoje mocne strony.
 • Proszę wymienić swoje słabe strony.
 • Ile chciałby/chciałaby Pan/Pani zarabiać?
 • Jakie jest Pana/Pani hobby?

Klauzula o ochronie danych osobowych

Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych każde przetwarzanie danych osobowych wymaga Twojej zgody. Dlatego poniżej podajemy klauzulę, jaką prosimy, abyś dopisał przy składaniu aplikacji do naszej Agencji:

„Potwierdzam prawdziwość powyższych danych i zgadzam się na przetwarzanie i administrowanie moimi danymi, które podałam/em do wiadomości GP People do celów rekrutacji. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/y, iż moje dane mogą zostać przekazane potencjalnym pracodawcom oraz że mam prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich poprawiania, prawo sprzeciwu wobec ich przetwarzania w wyżej opisanym celu oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom, a także prawo zażądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych. Jednocześnie wyrażam zgodę na podejmowanie czynności mających na celu weryfikację prawdziwości przekazanych przeze mnie dokumentów i informacji w nich zawartych.”

Pamiętaj!

 • Znalezienie pracy często wymaga wytrwałości i zaangażowania – nie rezygnuj po pierwszych niepowodzeniach.
 • Zanim zaczniesz szukać pracy, zastanów się nad tym, co tak naprawdę potrafisz robić i gdzie chciałbyś pracować – może warto spojrzeć na swoje umiejętności szerzej i nie zawężać swojego zainteresowania tylko do jednej branży.
 • Zastanów się nie tylko jakie umiejętności twarde, ale i miękkie posiadasz – dziś liczy się bowiem zarówno wykształcenie i doświadczenie, jak i Twój charakter.
 • Kluczem do sukcesu jest systematyczność i konsekwencja w poszukiwaniu – śledź codziennie ogłoszenia i zaglądaj do naszych ofert.
 • Przygotuj odpowiednie CV, czyli krótki życiorys oraz list motywacyjny – nie wiesz, jak to zrobić? Chętnie pomożemy! Zapytaj naszych ekspertów.
 • Działaj, nie czekaj! Nie bądź bierny, szukaj aktywnie, dopytuj, dzwoń, wypełniaj aplikacje – jesteśmy pewni, że praca dla Ciebie czeka tuż za rogiem!

stopka strony

Nagrody i wyróżnienia

Nasz profesjonalizm został wielokrotnie doceniony przez naszych Klientów, a także jury prestiżowych branżowych konkursów. Dla Ciebie oznacza to po prostu gwarancję najwyższych standardów usług świadczonych przez GP People.

czytaj więcej ...

Kariera w GP People

Interesuje Cię branża HR i chcesz z nią związać swoją zawodową przyszłość? Dołącz do zespołu GP People, pracuj z najlepszymi, zdobywaj nowe umiejętności i rozwijaj swoją karierę.

czytaj więcej ...

Nasze biura

Chcesz skorzystać z usług GP People? Skontaktuj się z naszymi konsultantami lub odwiedź jeden z oddziałów naszej Agencji

czytaj więcej ...