Mamy dwie wiadomości, obie dobre. Po pierwsze zwiększą nam się koszty uzyskania przychodu, po drugie będziemy płacić mniejszy podatek. Zobacz, czy ty też skorzystasz z tych zmian.

koszty uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodu to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodów. Przecież żeby zarobić, najpierw musimy ponieść koszty, np. dojazdu do pracy. Dlatego zanim uznamy coś za nasz dochód, pomniejszamy go o koszty, jakie ponieśliśmy by go zdobyć. Jak zauważyliśmy, wysokość kosztów uzyskania przychodów pracownika zależy od miejsca jego zamieszkania i odległości do pracy. Podstawowe KUP od października do grudnia 2019 r. wyniosą miesięcznie 250 zł (było 111,25 zł), a dla dojeżdżających 300 zł (było 139,06 zł). Na kanapki do pracy wystarczy, co? 😊

podatek

Kwota, która zostanie po odjęciu KUP nazywana jest dochodem i od niej trzeba zapłacić podatek. To chyba jedyny smutny moment tego artykułu, bo od podatków nie ma ucieczki. Trzeba je płacić i kropka. Jednak obiecaliśmy dwie dobre wiadomości, dlatego od razu zdradzamy: od 1 października zmniejsza się podatek!

Przez ostatnie trzy miesiące 2019, pracownicy zarabiający rocznie poniżej 85 528 zł brutto, będą otrzymywać wynagrodzenie po potrąceniu 17%, a nie 18% podatku.

Kto skorzysta

Na obniżeniu stawki PIT skorzystają wszystkie osoby, które uzyskują dochody:
ze stosunku pracy,
z umowy zlecenia,
z działalności wykonywanej osobiście, np. menedżerowie,
z działalności gospodarczej, w tym w formie spółek osobowych,
z emerytury i renty,
z praw majątkowych.


Osoba zarabiająca obecnie minimalne wynagrodzenie 2250 zł brutto miesięcznie zyska około 40 zł więcej netto do wypłaty.


Pułapka

Z uwagi na to, że zmiana wchodzi w życie od 1 października 2019, dla rozliczenia rocznego za cały 2019 rok stawka podatku musi być uśredniona i wynosi 17,75%. Jest to ważna informacja dla osób podejmujących swoją pierwszą pracę w IV kwartale. Radzimy wtedy złożyć do swojego pracodawcy wniosek o zastosowanie uśrednionej stawki podatki. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki dopłaty podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Dla naszych nowozatrudnionych pracowników i zleceniobiorców przygotowaliśmy taki wniosek [tutaj], wystarczy go wypełnić i oddać konsultantowi GP People.

Pracownicy i zleceniobiorcy współpracujący z nami wcześniej, nic nie musza wypełniać. 😊

Udostępnij