PIT to podatek, który musimy zapłacić za każdy zakończony rok podatkowy. W PIT 2019 rozliczamy przychody za 2018 rok. Dlatego jeśli otrzymałeś wypłatę pomiędzy styczniem 2018 a grudniem 2018 – hajsem musisz podzielić się z państwem. Zdziwiony? Witamy w dorosłym świecie! 😊

Co tu się odjaniepawla?

Skąd masz wiedzieć co rozliczyć? Najpóźniej do 28 lutego 2019 od swojego pracodawcy, a jeśli zmieniałeś pracę w zeszłym roku, to od każdego z nich dostaniesz PIT-11 potwierdzający twoje zarobki w 2018 roku.
Nie, nie możesz go oddać! Nie, nie możesz go schować do szuflady i o nim zapomnieć! Musisz te dokumenty rozliczyć i przekazać do urzędu skarbowego!

Kwota wolna od podatku

Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które w całym 2018 roku zarobiły mniej niż 8 000 zł, nie muszą odprowadzać podatku do urzędu skarbowego. Cały zarobiony hajs zostaje w ich kieszeni. A to oznacza, że wszystkie składki potrącone na poczet podatku zostaną im zwrócone. I jak? Brzmi dobrze? 😊
Przypominamy jedną ważną rzecz – nadal musisz wypełnić swoją deklarację!

Skoro musisz się rozliczyć, to co masz zrobić?

Pracownicy oraz zleceniobiorcy na podstawie PIT-11 wypełniają deklarację PIT-37. Wypełnienie formularza samo w sobie nie jest czasochłonne, jednak warto zrobić to na spokojnie, by uniknąć ewentualnych pomyłek. Jeśli rozliczasz się solo, w dokumencie trzeba wpisać swoje dane. Po upewnieniu się, że dane osobowe są poprawne, należy wypełnić część poświęconą przychodom. Do formularza należy wpisać wszystkie kwoty z dokumentu PIT-11 otrzymanego od pracodawcy.

Wykorzystaj ulgę podatkową

Zastanów się jakie przysługują ci ulgi lub odliczenia. Może to być na przykład ulga na dziecko albo ulga internetowa. Wpisanie ulg do rozliczenia podatkowego powoduje, że zapłacisz mniejszy podatek. Jak nie masz ulg, no to lipton.
Po wypełnieniu należy powtórnie sprawdzić wszystkie dane, aby upewnić się, że nigdzie nie wkradł się błąd. A potem to już tylko pobiec na pocztę albo do urzędu skarbowego i odstać swoje w kolejce. Adresy urzędów znajdziesz tu: urzędy skarbowe.

Dobra rada – zrób sobie d….chron

Zawsze warto mieć kopię swojego rozliczenia i podpiąć do niego potwierdzenie wysłania PITu z poczty albo poprosić urzędnika skarbowego o pieczątkę potwierdzającą przyjęcie zeznania. Tak na wszelki wypadek – licho nie śpi, a tym bardziej fiskus.

Dla nerdów

Jeśli nie masz ochoty wypełniać formularza ręcznie możesz to zrobić elektronicznie przez dowolny program do rozliczeń podatkowych, albo przez aplikację „Twój e-PIT” dostępną do pobrania po 15 lutego 2019 na stronach Ministerstwa Finansów.

Dla nieogarów

Dobra wiadomość. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że urząd skarbowy może rozliczyć PIT-37 za ciebie. Twoim zadaniem będzie tylko sprawdzenie poprawności oraz zatwierdzenie dokumentu w aplikacji „Twój e-PIT”. Uff! Dzięki ci fiskusie!

Deadline

Termin składania rozliczenia PIT-37 za 2018 rok mija 30 kwietnia 2019 roku. Wysyłając PIT pocztą, należy pamiętać, że liczy się data stempla pocztowego. Powodzenia!

Udostępnij