PIT to podatek, który musimy zapłacić za każdy zakończony rok podatkowy. W PIT za 2019 rozliczamy przychody, które zarobiliśmy w zeszłym roku. Dlatego jeśli otrzymałeś wypłatę pomiędzy styczniem 2019 a grudniem 2019 – hajsem musisz podzielić się z państwem. Zdziwiony? Witamy w dorosłym świecie! 😊

Co tu się odjaniepawla?

Skąd masz wiedzieć co rozliczyć? Najpóźniej do 29 lutego 2020 od swojego pracodawcy, a jeśli zmieniałeś pracę, to od każdego z nich dostaniesz PIT-11 potwierdzający twoje zarobki w 2019 roku.
Nie, nie możesz go oddać! Nie, nie możesz go schować do szuflady i o nim zapomnieć! Musisz te dokumenty rozliczyć i przekazać do urzędu skarbowego!

Kwota wolna od podatku

Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które w całym 2019 roku zarobiły mniej niż 8 000 zł, nie muszą odprowadzać podatku do urzędu skarbowego. Cały zarobiony hajs zostaje w ich kieszeni. A to oznacza, że wszystkie składki potrącone na poczet podatku zostaną im zwrócone. I jak? Brzmi dobrze? 😊
Przypominamy jedną ważną rzecz – nadal musisz wypełnić swoją deklarację!

Skoro musisz się rozliczyć, to co masz zrobić?

Pracownicy oraz zleceniobiorcy na podstawie PIT-11, wypełniają deklarację PIT-37. Wypełnienie formularza samo w sobie nie jest czasochłonne, jednak warto zrobić to na spokojnie, by uniknąć ewentualnych pomyłek. Jeśli rozliczasz się solo, w dokumencie trzeba wpisać swoje dane. Po upewnieniu się, że dane osobowe są poprawne, należy wypełnić część poświęconą przychodom. Do formularza należy wpisać wszystkie kwoty z dokumentu PIT-11 otrzymanego od pracodawcy. Jeśli masz kilka PIT-ów 11, na przykład od kilku pracodawców, dodaj wartości z tych samych rubryk i w rozliczenie wpisz sumy.

Wykorzystaj ulgę podatkową

Zastanów się jakie przysługują ci ulgi lub odliczenia. Może to być na przykład ulga na dziecko albo ulga internetowa. Wpisanie ulg do rozliczenia podatkowego powoduje, że zapłacisz mniejszy podatek. Jak nie masz ulg, no to lipton.
Po wypełnieniu należy powtórnie sprawdzić wszystkie dane, aby upewnić się, że nigdzie nie wkradł się błąd. A potem to już tylko pobiec na pocztę albo do urzędu skarbowego i odstać swoje w kolejce. Adresy urzędów znajdziesz tu: urzędy skarbowe.

Dobra rada – zrób sobie d….chron

Zawsze warto mieć kopię swojego rozliczenia i podpiąć do niego potwierdzenie wysłania PIT-u z poczty albo poprosić urzędnika skarbowego o pieczątkę potwierdzającą przyjęcie zeznania. Tak na wszelki wypadek – licho nie śpi, a tym bardziej fiskus.

Dla nerdów

Jeśli nie masz ochoty wypełniać formularza ręcznie możesz to zrobić elektronicznie przez dowolny program do rozliczeń podatkowych, albo przez aplikację „Twój e-PIT” dostępną na stronach Ministerstwa Finansów.

Dla nieogarów

Dobra wiadomość. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że urząd skarbowy może rozliczyć PIT-37 za ciebie. Twoim zadaniem będzie tylko sprawdzenie poprawności oraz zatwierdzenie dokumentu w aplikacji „Twój e-PIT”. Uff! Dzięki ci fiskusie!

Deadline

Termin składania rozliczenia PIT-37 za 2019 rok mija 30 kwietnia 2020 roku. Wysyłając PIT pocztą, należy pamiętać, że liczy się data stempla pocztowego. Powodzenia!

Udostępnij