Nowy rok to czas postanowień, często dotyczących kariery zawodowej. Jeśli planujesz zmianę pracy, zobacz jakie będą najbardziej poszukiwane zawody w 2020 roku.

 

Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku

W rok 2020 wchodzimy ze zmianą. Od 1 stycznia minimalne miesięcznie świadczenie za pracę wynosi 2 600 zł. To rekordowy wzrost płacy minimalnej, bo aż o 350 zł w stosunku do płacy z 2019 roku. Również stawka godzinowa dla zleceniobiorców wzrosła do 17 złotych. Płacąc pracownikowi najniższą pensję, ten na swoim koncie odnotuje wpłatę 1 920,62 zł, natomiast wszystkie koszty pracodawcy wynoszą aż 3 132,48 zł. Ta sytuacja spowoduje, że pracodawcy będą szukać usprawnień w swoich procesach, by nie zwiększać kosztów zatrudnienia. Postanowiliśmy wskazać, które zawody będą nadal poszukiwane przez firmy i koszty zatrudnienia nie będą tu przeszkodą.

Specjaliści z branży IT wciąż na topie, ale nie tylko oni będą poszukiwani.

Pierwsze miejsce najbardziej poszukiwanych zawodów wciąż zajmują specjaliści z branży IT. Można jednak szacować, że poszukiwani będą również technolodzy produkcji. Wszystko za sprawą sytuacji omówionej wcześniej – stawianie na nowoczesne technologie. Inżynierowie coraz częściej odpowiadają za tworzenie rozwiązań usprawniających działanie firmy, wdrażanie odpowiednich technik oraz za szkolenie nowych pracowników. Do grona najbardziej poszukiwanych specjalistów dołączą analitycy. Ilość danych jaka musi zostać zebrana i przetworzona by kontrolować wyniki produkcji czy sprzedaży wymaga wielowymiarowych analiz.

Wykształcenie zawodowe poszukiwane. Postaw na szkołę techniczną i kursy kwalifikacyjne.

Pracodawcy wciąż poszukują rzemieślników. Jeśli masz w rękach fach krawcowej, hydraulika czy spawacza albo ślusarza możesz być spokojny o pracę. Wartością usługi nie jest czas w jakim została ona wykonana, ale wiedza jaka jest potrzebna do jej realizacji. To, że naprawa kranu zajmie komuś kilkanaście minut, nie oznacza, że weźmie za to kilkanaście złotych. 🙂 Wzrasta świadomość, że za wiedzę rzemieślniczą trzeba zapłacić, dlatego warto ukończyć szkołę lub kurs zawodowy.

Umiejętność budowania wizerunku wciąż poszukiwana

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy pomogą zadbać o employer branding i content marketing. Te dwie dziedziny budujące wizerunek ciągle wzmacniają swoje znaczenie w strukturach organizacyjnych firm. Jeśli umiesz tworzyć podcasty, video, infografiki, które zainteresują odbiorców [klientów i pracowników] możesz liczyć na oferty pracy.

Doradztwo zawodowe z GP People

Niezależnie czy masz zawód najbardziej poszukiwany, jeśli czujesz się zagubiony wśród wielu ogłoszeń o pracę oferujących 'atrakcyjne wynagrodzenie’ i 'miłą atmosferę’, zgłoś się do nas. Konsultanci GP People doradzą Ci najlepiej dopasowaną ofertę i sprawnie przeprowadzą przez proces rekrutacji. Skontaktuj się z nami przez zakładkę Kontakt lub napisz do nas na Facebooku.

Udostępnij