Czym tak naprawdę różni się umowa o pracę od umowy zlecenia? Umowa o pracę czy umowa zlecenie, którą wybrać? Która jest najkorzystniejsza? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie.

W zależności od wykonywanego zawodu, indywidualnych predyspozycji i potrzeb należy wybrać podstawę zatrudnienia dostosowaną do sposobu wykonywania pracy.

Wybierając formę zatrudnienia, zwrócić uwagę nie tylko na wysokość wynagrodzenia, ale i na zakres swobody w wykonywaniu swoich zadań, możliwość korzystania z urlopu, odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków, a także objęcie ubezpieczeniem społecznym.
Zerknij na tabelkę poniżej i przyjrzyj się różnicom:


Wiele osób ceni umowę o pracę za prawa pracownicze oraz ubezpieczenia. Czy jednak wiesz, że przy umowie zleceniu, też odprowadzane są składki na ubezpieczenie. Zobacz tabelkę poniżej.


UWAGA osoby uczące się poniżej 26 roku życia:
Przy zatrudnieniu na umowę zlecenie, z twojego wynagrodzenia nie będą odprowadzane żadne składki, nie zostanie też potrącony podatek. Wartość brutto = wartość netto. Przy umowie o pracę, Twoje wynagrodzenie pomniejszy się tylko o  składkę zdrowotną. Dlatego korzystniejsze finansowo będzie dla ciebie zatrudnienie na umowę zlecenie.

Wbrew pozorom umowa o pracę, która powszechnie uważana jest za najlepszą podstawę zatrudnienia, może być niewygodna dla wolnych zawodów. Lektor języka obcego czy grafik – jeśli nie lubi pracować w narzuconych stałych godzinach i ceni sobie możliwość samodzielnego decydowania o sposobie realizacji powierzonego mu zadania – może nie zdecydować się na ten rodzaj umowy. Jeśli masz wątpliwość, na jaką umowę się zdecydować, napisz do nas, a my odpowiemy na twoje pytania.

tabele z: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Umowa-zlecenie-a-umowa-o-prace-roznice-7328939.html

Udostępnij