Przeprowadzając wiele rekrutacji pytamy przedsiębiorców o największe problemy z doborem pracowników. Jak bumerang wraca odpowiedź, że nie ma ludzi do pracy. A jeśli już udało im się znaleźć kandydatów, to jako pracownicy zawodzili. Zatem jak sprawdzić kompetencje kandydatów i pracowników?

Abyśmy mogli wyjaśnić problem, poznaj historię o ojcu i synu.

Mężczyzna, wychodząc z biura, zabrał do domu część pracy. Wieczorem chciał ją dokończyć, ale jego synek bardzo go absorbował namawiając do zabawy. Na pomoc mężczyźnie przyszła leżąca obok ulotka z morskim zachodem słońca promująca wycieczkę. Ojciec podarł ją na kawałki przypominające puzzle. Pomieszał i dał synowi, stawiając przed nim wyzwanie, by ułożył epicki widok. Oczywiście to było trudne zadanie, ale dzięki temu zyskał czas na dokończenie pracy.  Wyobraź sobie, jakie było jego zdziwienie, gdy w niedługim czasie syn z radością i dumą zawołał, że skończył zadanie.
Brawo synu! Jak to zrobiłeś?! – zapytał ojciec.
To było łatwe, tato. Z drugiej strony był narysowany ludzik – odpowiedział syn.

Dlaczego wspominamy tę historię? Bo codziennie widzimy przedsiębiorców, którzy układają swoje puzzle, ale wiele elementów im się nie zgrywa. Usilnie próbują wpiąć element na nie swoje miejsce, a wtedy reszta obrazka się zniekształca. U jednych sypie się wydajność, u innych sprzedaż, u jeszcze innych spada rentowność.

Kandydat idealny – pracownik fatalny

Na szczęście jest sposób, który pomaga poskładać rozsypane elementy. Czy już wiesz jaki? Ludzik. Czyli umiejętny dobór pracownika. Być może osobiście rozmawiasz z kandydatami, a może robią to kierownicy zespołów. Przyznaj się. Czy zdarzyło Ci się zatrudnić pracownika po pasujących szkołach, posiadającego uprawnienia i doświadczenie w Twojej branży, a potem okazał się on niewłaściwym puzzlem? Na przykład nie był w stanie przyjąć dynamiki Twojej organizacji, albo w stresie reagował wycofaniem, albo na zmiany – buntem. Natomiast innym razem, ktoś z mniej idealnym CV okazał się wymarzonym i długoletnim pracownikiem.

Zapewne zastanawiasz się teraz czy jesteś w stanie dowiedzieć się czegoś więcej o standardzie pracy kandydata? Jak znaleźć puzzel pasujący do Twojej układanki [firmy]. Prawda jest taka, że musisz zacząć świadomie budować zespół, albo w którymś momencie po prostu stracisz.

Jak sprawdzić kompetencje

Sekretem naszych rekrutacji jest warsztat rekrutera, jego wiedza, intuicja, dbałość o candidate  experience. Ale również umiejętność doboru i zastosowania narzędzi oraz technik rekrutacji. Zaawansowane testy DISC pozwalają opisać standard pracy, sposób adaptowania się do zmian oraz wyjaśniają role przybierane w określonych sytuacjach.

Podczas badania kompetencyjnego DISC otrzymasz istotną dla Ciebie informację zwrotną na temat pożądanego profilu kandydata. Ty i pracownik poznacie siebie, sposób podejmowania decyzji, reakcje na różne okoliczności, rozumienie szans i zagrożeń. Wiedza ta pozwoli Ci świadomie rozpocząć współpracę z pracownikiem, z którym 'będzie ci po drodze’. Zminimalizuje ryzyko nieudanej rekrutacji. Tak zrobili już nasi klienci. Wsparci badaniem DISC D3  wiedzą już jak rozmawiać z ludźmi i jakie zadania im dedykować ze względu na ich predyspozycje. Jest to niesamowicie ważna i potrzebna wiedza. Ty też poznaj kandydatów i swoich pracowników i wykorzystaj ich potencjał.

Skontaktuj się z certyfikowaną konsultantką DISC D3 telefonicznie +48 665 216 400 lub przez formularz.


Więcej o badaniu kompetencji DISC >>

Udostępnij