Coraz więcej osób szukających zatrudnienia korzysta z usług biura pośrednictwa pracy. Nic dziwnego – zwalnia to z konieczności przeszukiwania setek ofert oraz zapewnia dostęp do tych najbardziej trafionych i dopasowanych do naszego profilu zawodowego. Na co zwrócić uwagę szukając agencji pośrednictwa pracy?

Legalność działania

Pierwszą kwestią, jaką obowiązkowo należy sprawdzić, przystępując do szukania agencji zatrudnienia, jest legalność jej działania. Jest to niezwykle ważne w przypadku każdego biura, szczególnego znaczenia nabiera jednak przy agencji pośrednictwa pracy za granicą. Sprawdzenie podmiotu, który organizuje wyjazd do obcego kraju, powinno być bowiem priorytetem w procesie szukania pracy.

Jak sprawdzić legalność działania biura?

Każda agencja działająca w Polsce powinna widnieć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest on ogólnodostępny w Internecie, stąd z łatwością możesz zobaczyć, czy interesujący Cię podmiot w nim widnieje, czy też nie. Dodatkowo każde biuro pośrednictwa pracy w Polsce musi posiadać certyfikat.

Uzyskanie tego dokumentu obwarowane jest sztywnymi wymogami, m.in. brakiem zaległości składkowych czy podatkowych. Dzięki temu możesz być pewien, że posiadająca go agencja cechuje się rzetelnością i uczciwością działania.

Jeśli nie możesz znaleźć w Internecie żadnych informacji na ten temat, umów się z pracownikami biura i poproś ich o pokazanie certyfikatów. Uczciwa firma nie ma powodów, żeby je przed Tobą ukrywać. Jeśli zaś próbuje to robić – lepiej od razu zrezygnuj z jej usług.

Pozycja na rynku

Poza legalnością działania, ważna jest również pozycja danej agencji na rynku. Jednym z jej wyznaczników może być długość działania. Gdzie znaleźć takie informacje? Zwykle profesjonalne biuro pośrednictwa pracy udostępnia tego typu dane na swojej stronie. Jeśli zaś nie, staż interesującej Cię agencji sprawdzisz w rejestrze przedsiębiorców.

Dla pewności i komfortu psychicznego wybieraj raczej biura o ugruntowanej pozycji na rynku. Podmioty działające krócej niż rok raczej nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem, stąd trudniej zweryfikować ich skuteczność.

Nieocenionym źródłem informacji o agencji pośrednictwa pracy są również opinie. Te z łatwością znajdziesz na różnego rodzaju forach dyskusyjnych, grupach czy portalach społecznościowych. Przewaga negatywnych komentarzy powinna niewątpliwie zaalarmować Twoją uwagę. Pamiętaj jednak, że opinie tego typu mogą być wystawiane przez konkurencję. Przeglądając je, postaraj się więc odróżnić komentarze reklamowe od konstruktywnych uwag, koncentrujących się na zasadach czy polityce działania firmy.

Formalności i kwestie finansowe

Jeśli już sprawdziłeś interesujące cię biura pośrednictwa pracy pod kątem legalności i pozycji na rynku, warto przyjrzeć się mechanizmowi ich działania. Każda profesjonalna agencja rzetelnie dopełnia wszelkich formalności związanych z podjęciem pracy przez daną osobę. Co to znaczy? Przede wszystkim to, iż umowa dotycząca zatrudnienia powinna zostać podpisana jeszcze przed podjęciem pracy, a jej warunki muszą być znane obu stronom.

Szczególnego znaczenia nabiera to w sytuacji, gdy decydujesz się na zatrudnienie w obcym kraju. Agencja pośrednictwa pracy za granicą powinna dostarczyć Ci wszystkie dokumenty i dopełnić wymaganych formalności jeszcze przed Twoim wyjazdem.

Pamiętaj też, że usługa pośrednictwa pracy jest bezpłatna. Agencja nie ma więc prawa domagać się jakiegokolwiek wynagrodzenia. Wyjątkiem jest jedynie wyjazd za granicę – wówczas jej pracownicy mogą prosić o zwrot opłat za badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów.

 

Korzystanie z usług biura pośrednictwa pracy to coraz częściej stosowana praktyka na rynku pracy. Odpowiednio dobrane, znacząco podnosi szanse na znalezienie solidnego zatrudnienia i uczciwego pracodawcy.

Udostępnij