Przyjęło się, że o pieniądzach w miejscu pracy się nie rozmawia. Zarobki to temat tabu. Krąży się wokół niego, ale raczej bez konkretów. Omijanie tego zagadnienia to element służbowej dyplomacji.

Prowokujący temat

Ujawnianie danych dotyczących zarobków zawsze będzie dla kogoś niewygodne lub kontrowersyjne. Dlatego decydując się na ich jawność w ofertach pracy przygotuj się na kilka scenariuszy wydarzeń.

  1. Publikacja stawek może wzbudzać komentarze, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Bądź gotowy na konwersację. Jednocześnie pamiętaj, że komentarze podbijają zasięg twojego ogłoszenia. Jeśli oferujesz wynagrodzenie niskie bądź średnie, unikaj grup dyskusyjnych / forów.
  2. Informacja o wynagrodzeniu – jeśli zostanie ono uznane za atrakcyjne – może kusić osoby niespełniające kryteria. I odwrotnie – możesz stracić dobrego kandydata, który uzna, że chciałby zarabiać nieco więcej. Decydującym jest oferowanie stawek rynkowych.
  3. Jeśli oferowane wynagrodzenie będzie wyższe od tego, które otrzymuje obecny pracownik na podobnym stanowisku, możesz spodziewać się prośby o podwyżkę bądź wypowiedzenie. Zanim opublikujesz ogłoszenie, zweryfikuj siatkę płac i zadbaj o transparentność wynagrodzeń w twojej firmie.

Jeżeli sądzisz, że wysokość wynagrodzenia, którą oferujesz swoim pracownikom może sprawić, że konkurencja będzie chciała przejąć twoich pracowników, to musisz wiedzieć, że to nie ona w tym przypadku ściąga na ciebie czarne chmury. Zagrożenia wynikają z problemów w twojej organizacji. Jeśli nie masz poukładanych spraw personalnych i płacowych nie upubliczniaj wynagrodzeń. Nierynkowe stawki, nierówna wycena pracowników na tych samych stanowiskach, dyskryminacja ze względu na płeć są iskrami wzbudzającymi pożar.


Przyszłość rekrutacji

Sytuacja na polskim rynku pracy jest dynamiczna. Pokolenie rozpoczynające karierę zawodową wymusza zmianę komunikacji, w tym jawność płac. Już niedługo może okazać się, że musisz podać wynagrodzenie, by przyciągnąć jakiekolwiek CV.  Co jeszcze się zmieniło w relacji z pracownikami przeczytaj w artykule Rynek dobrego pracodawcy

Udostępnij